10 nejmodernějších automobilů světa: Vozy bez řidiče i nedobytná pevnost na 4 kolech

10 nejmodernejsich automobilu

V posledních letech se mluví hlavně o příchodu elektromobilů či hybridů, které kromě nové generace pohonu přichází povětšinou s nejmodernějšími technologiemi v ostatních aspektech. Dnes si ale představíme 10 nejmodernějších automobilů současnosti, které vynikají svou rychlostí, odolností, netradičními materiály či novou generací pohonu.

1) Tesla Model S P100D – královna elektromobilů

Chápání pojmu Tesla se za poslední roky změnilo. Při vyslovení tohoto spojení si většina z nás vybaví moderní elektromobily, které udávají směr automobilů s pohonem elektrické energie. V současné době nejvybavenější varianta Tesla Model S P100D si své místečko v našem výběru 10 nejmodernějších automobilů světa bez pochyb zaslouží. Automobily Tesla jsou nabité špičkovými technologiemi a své rivaly poráží nejen výkonem a zrychlením, ale i dojezdem a plejádou pokročilých funkcí.

Elektromobil Tesla Model S P100D je vybaven spoustou senzorů, díky kterým se může teoreticky řídit úplně sám. Zároveň se řadí po bok nejvýkonnějších automobilů na světě, protože dokáže vypálit z nuly do 100 km/h za 2,5 sekundy. Říkáte si, že u tak výkonného elektromobilu bude daní krátký dojezd? Jistě, na poměry spalovacích motorů možná, mezi elektromobily je však i Tesla králem. S novou baterií o kapacitě 100 kWh se dojezd dokáže přehoupnout i přes 600 km.

10 nejmodernějších automobilů světa: Vozy bez řidiče i nedobytná pevnost na 4 kolech 10 nejmodernějších automobilů

2) BMW řada 5 (2018) – to nejmodernější uvnitř

Německá automobilka BMW ukázala „pětkovou“ řadu pro rok 2018. Na první pohled ničím výrazně nezaujme a kráčí v zaběhlých kolejích, díky nejmodernějším technologiím uvnitř se však v nejvyšších stupních výbavy jedná o jeden z nejlépe vybavených vozů na světě. Nechybí spousta autonomních funkcí včetně možnosti automatického parkování, aniž by řidič seděl uvnitř vozu, hlídání a pohyb v jízdních pruzích nebo třeba úhybný manévr, pokud automobil vyhodnotí nebezpečí srážky.

Nechybí ani možnost ovládání systémů automobilu gesty nebo třeba podpora Amazon Alexa. Díky tomu lze hlasem ovládat chytrou domácnost. Napadne vás, že byste chtěli při cestě domů zapnout ve svém bytě topení? Není problém – stačí to automobilu sdělit a pokud máte doma zaveden systém Amazon Alexa, vše se automaticky nastaví. Dočkáme se brzy něčeho podobného s Google Home? Snad ano.

10 nejmodernějších automobilů světa: Vozy bez řidiče i nedobytná pevnost na 4 kolech 10 nejmodernějších automobilů

3) Rolls-Royce Wraith – spojení luxusu a technologií

Když se řekne Rolls-Royce, neexistuje nejspíše jiný kontext než absolutní luxus. Ve všech ohledech. Model Rolls-Royce Wraith pokračuje v zaběhlé tradici a nabídne neobyčejné pohodlí. Možná jste ale nevěděli, že je vybaven zajímavým systémem Satellite Aided Transmission. Ten se stará o chod 8stupňové automatické převodovky, která již nevolí stupně pouze na základě sešlápnutí plynového pedálu a aktuálnímu povrchu vozovky.

Tento systém používá GPS data a skenuje trasu před automobilem. Díky tomu ví, kdy se blíží zatáčka či změna stoupání a je na volbu vhodného převodového stupně připraven. Tím je zajištěna extrémně plynulá jízda, což opět jen dokresluje nekonečnou péči o pohodlí posádky automobilu. Nejen touto funkcí se zařadil Rolls-Royce Wraith do žebříčku 10 nejmodernějších automobilů na světě. Stejně úchvatný je totiž i zbytek výbavy – silný 12válcový motor o objemu 6,6 litru se dvěma turbodmychadly dokáže automobil rozpohybovat z 0 na 100 km/h za 4,6 vteřiny. A to i při váze okolo 2,5 tuny!

10 nejmodernějších automobilů světa: Vozy bez řidiče i nedobytná pevnost na 4 kolech 10 nejmodernějších automobilů

4) Conquest Knight XV – tank na běžné silnice

Po luxusním svezení si představme automobil, který se pochlubí spíše nejbezpečnějším svezením. Conquest Knight XV představuje nedobytnou pevnost na 4 kolech, a proto jsme jej také zařadili po bok dalších 10 nejmodernějších automobilů světa. Tento vůz od počátku vznikal s důrazem na odolnost všem nástrahám – nepřekvapí tak pancíř nebo pneumatiky, na kterých je možné jet i po prostřelení. Automobil by měl dokonce odolat i RPG a jeho původní verze je určena vojenským účelům. Tento model však přichází jako civilní verze pro celebrity či diktátory.

Pasažéři si opět mohou užívat pohodlnou jízdu díky koženému čalounění nebo integrovaným konzolím Sony PlayStation či Apple iPad. Řidiči se v krizových situacích může hodit série kamer okolo vozidla nebo třeba noční vidění. Vůz je poháněn 10válcovým benzínem nebo 8válcovým dieselem podle výběru. Oba motory dosahují výkonu okolo 300 koní, dieselová verze se pochlubí maximálním kroutícím momentem až 900 Nm! To vše za cenu okolo 20 milionů korun.

10 nejmodernějších automobilů světa: Vozy bez řidiče i nedobytná pevnost na 4 kolech 10 nejmodernějších automobilů

5) Hennessey Venom GT – nejrychlejší automobil světa

Mezi 10 nejmodernějších automobilů světa jsme zařadili také Hennessey Venom GT, který na první pohled vypadá jako drahý sportovní automobil. Oproti některým futuristickým vozidlům byste možná ale neuhádli, jakého výjimečném prvenství dosáhl. Jedná se o nejrychlejší sériově vyráběný automobil na světě. Nejvyšší naměřená rychlost činí 435,31 km/h. Bohužel nebyl tento údaj zanesen do Guinnessovy knihy rekordů, protože byl pokus na dráze Kennedyho vesmírného střediska uskutečněn pouze v jednom směru.

Hennessey Venom GT má pod kapotou 7litrový osmiválec se dvěma turby, který nabídne maximální výkon až 1244 koní a kroutící moment neuvěřitelných 1564 Nm. Zajímavostí je i třeba manuální šestistupňová převodovka. Cena vozu opět překročila v přepočtu hranici 20 milionů českých korun.

10 nejmodernějších automobilů světa: Vozy bez řidiče i nedobytná pevnost na 4 kolech 10 nejmodernějších automobilů

6) NIO EP9 – nejrychlejší vůz bez řidiče

Podobné prvenství jako Hennessey Venom GT si může připsat i NIO EP9, ovšem pouze ve své kategorii – tedy mezi autonomními automobily. Ten zajel nejrychlejší kolo na závodní trati v texaském Austinu, díky čemuž se stal nejrychlejším autonomním vozem na světě. Při řízení člověkem navíc překonal rekord okruhu v produkčním automobilu. Rekord drží také mezi vozy na elektrický pohon na známé trati Nürburgring.

Výkon elektromotoru činí v přepočtu brutálních 1341 koňských sil, díky čemuž dokáže NIO EP9 zrychlit z 0 na 200 km/h již za 7,1 sekundy. Z 0 na 100 km/h pak za 2,7 sekundy, což je jen o kousek déle než u Tesly Model S P100D. Velká část automobilu je vyrobena z uhlíkových vláken kvůli úspoře hmotnosti. Ta nakonec činí 1735 kg, což není na elektromobil vůbec špatná hodnota.

10 nejmodernějších automobilů

7) BMW i8 – futuristický hybrid

Sérii sportovních automobilů zakončíme modelem BMW i8, který jsme také zařadili do našeho výběru 10 nejmodernějších automobilů světa. Tento unikátní automobil v sobě totiž spojuje spalovací motor, elektromotor, futuristický vzhled i nejmodernější technologie. Benzinový motor s obsahem 1,5 litru a dvěma turby dodává výkon až 231 koní, elektromotor pak koní 131. Díky kombinovanému výkonu 362 koní dokáže BMW i8 zrychlit na stovku už za 4,4 sekundy a maximální rychlost činí 250 km/h.

Díky tomu, že se jedná o tzv. plugin hybrid, dokáže jet přibližně 35 kilometrů čistě na elektrickou energii. V kombinaci spalovacího motoru a elektromotoru urazí BMW i8 až 600 kilometrů, což je skvělá hodnota. Pomůže i karoserie, která je z části vyrobena z lehkého, ale odolného karbonu. Tento automobil je možné potkat i na českých silnicích, přestože na obrázcích vypadá spíše jako koncept, který se bude prodávat až za několik let. K jeho nákupu si připravte 3,5 milionu českých korun.

10 nejmodernějších automobilů světa: Vozy bez řidiče i nedobytná pevnost na 4 kolech 10 nejmodernějších automobilů

8) Becker JetVan Luxury – královské sídlo na 4 kolech

Když se řekne luxusní, většina si představí již zmiňovaný Rolls-Royce nebo třeba Cadillac. Takové automobily září luxusem již na první nahlédnutí. Co když ale existují vozy, které nejsou na první pohled nijak výjimečné, ale uvnitř se nachází skoro až pohádkové prostředí? Společnost Becker Automotive Design upravuje automobily tak, aby cesta v nich nabídla největší možný luxus. Lepší než Rolls-Royce? Určitě. Obrázek níže nezobrazuje kajutu luxusního tryskáče, ale interiér upraveného modelu Mercedes-Benz Sprinter.

Navenek působí úplně obyčejně, uvnitř ale nalezneme to nejlepší – nejluxusnější materiály, 4K televizi, počítač, tablet a polohovatelná sedadla, která vás královsky usadí. Nechybí ani koupelna či toaleta v zadní části. Zkrátka naprosto vše, co k pohodlnému cestování potřebujete. Za příplatek si můžete dokonce pořídit i vyšší odolnost, která vás ochrání i před i střelnými zbraněmi. To pro případ, že jste stále někomu na mušce.

10 nejmodernějších automobilů světa: Vozy bez řidiče i nedobytná pevnost na 4 kolech 10 nejmodernějších automobilů

9) Hanergy Solar – jízda na sluneční svit

Automobily s hybridním pohonem či elektromotory potkáváme dnes běžně i na českých silnicích. Výjimkou nejsou ani motory na vodík, které se také hlásí více a více o slovo. Co ale automobil, který by čerpal energii přímo ze slunce? Čínská společnost Hanergy představila řadu automobilů Solar, které palivo či dobíjení ze sítě nutně nepotřebují. Střechu totiž pokrývá solární panel, který baterie průběžně dobíjí. Díky tomu je možné za 5-6 hodin nabíjení ujet vzdálenost 80 kilometrů. Do města by to mohlo stačit, že?

Pokud byste automobil dobili do plné energie (klidně ze sítě), zvládne ujet až 350 kilometrů, což není vůbec špatné na elektromobily. Současná efektivita přeměny slunečního svitu na energii činí 31,6 %. Počítá se s tím, že do roku 2025 by mohlo toto číslo stoupnout až na 42 %. Díky tomu by bylo nabíjení o poznání rychlejší a prodloužil by se logicky i dojezd. Že bychom se někdy dočkali automobilů bez nutnosti manuálního doplňování paliva, které by navíc bylo zdarma? Hezká představa.

10 nejmodernějších automobilů světa: Vozy bez řidiče i nedobytná pevnost na 4 kolech 10 nejmodernějších automobilů

10) Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion – budoucnost automobilů

Posledním vozem, který do našeho výběru 10 nejmodernějších automobilů světa zařadíme, stojí trochu na pomezí konceptu a reálného produktu. Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion byl představen již v roce 2015 a od té doby se pravidelně ukazuje světu. Ale do sériové výroby se ještě bohužel nedostal. Tento kousek patří do nové generace autonomních vozidel, které budou sloužit čistě k našemu pohodlnému převozu z místa A do místa B. Prostě si jen telefonem tento „taxík“ zavoláte, on vás vyzvedne a můžete si užívat cestu – relaxovat, komunikovat s ostatními nebo pracovat.

Cestovat v něm mohou až 4 pasažéři, kterým jsou k dispozici velkého dotykové obrazovky pro konzumaci obsahu či nastavení vozidla. Automobil vydává zvukové i optické signály pro další účastníky provozu a může dokonce laserově promítnout přechod pro chodce. Díky hybridnímu systému, který využívá klasické baterie i palivové články, je možné ujet až 1100 kilometrů na jedno nabití a dotankování. A to vše při nulovém vypouštění skleníkových plynů.

https://youtu.be/DYTV4d-Gn0s

10 nejmodernějších automobilů světa ukazuje mnoho směrů, kterými se budou automobily ubírat

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Svět Androida je součástí projektu Svět Zítřka

Chceš vědět více? Mrkni na www.SvetZitrka.cz

+ Přidat článek

Články od partnerů

+ Přidat článek