Elektrický holicí strojek Philips S9711. Jak obstál v testu holení proti běžné žiletce?

holicí strojek philips

Holicí strojek Philips S9711 ze série 9000 má patřit mezi to nejlepší ve své kategorii. Důkladně jsme jej otestovali a hledali odpověď na otázku, zdali může být vaše každodenní holení ještě o něco příjemnější. Ať už vám rostou vousy hodně nebo málo, dříve nebo později, každý z nás bude potřebovat něco, co mu pomůže zkrotit jeho strniště. Už v roce 1740 používali naší praprapra… dědečkové něco na způsob břitvy. Těmi se holilo velmi dlouho až do doby, než si King Camp Gillette patentovat svůj první žiletkový holicí strojek, který se v různých obměnách používá dodnes.

Dnes v době Facebooku, letu do vesmíru a začínající umělé inteligence bychom přece jenom mohli vyzkoušet něco „lepšího“ než obyčejnou žiletku. Ano my víme, většina z vás žije v domnění, že nejhladší oholení je žiletkou. Možná a možná taky ne. Rozhodli jsme se ale vyzkoušet něco, co odpovídá definici moderního muže ve 21 století. Dnes už nejde jen o „holení“, ale i o komfort, technologii, přenositelnost, design a spoustu dalších drobností, které jsou praktické a dodávají svému majiteli na pocitu výjimečnosti. Elektrický holicí strojek Philips S9711 ze série 9000 patří na pomyslný vrchol, a tak ho v testu nebudeme šetřit. Pojďme se podívat, jak holicí trojek pro moderního muže obstál v boji s redakčními vousy.

Philips Shaver series 9000 – S9711/31

Philips Shaver series 9000 - S9711/31

Něco málo z historie aneb jak se holilo dřív?

Přestože nám to dnes už přijde hodně zvláštní, tak muži se po většinu své doby neholili ničím. Teprve až s příchodem břitvy, což bylo někdy kolem roku 1740, se s holením začalo, a to především u lazebníků a holičů. To prvé holení vousu, jak ho známe dnes, přišlo až v roce 1901, kdy si King Camp Gillette patentoval svůj první žiletkový holicí strojek. Pravý rozmach holicích strojků byl až v době první světové války, kdy armáda objednala více jak 3 milióny strojků a 32 miliónu žiletek. Kdo by to řekl, že dnes již něco tak samozřejmého jako je oholit se bylo ještě do nedávna nadstandard.

holicí strojek gillette

Obsah balení holicího strojku Philips S9711

Pravděpodobně byste u holicího strojku čekali malé balení, kde najdete strojek samotný a pár drobností. V tomto Philips překvapil, jelikož balení je o něco vetší a skrývá toho mnohem víc. Krom holicího strojku, který je o něco málo větší než sevřená pěst dospělého muže, najdete v balení i cestovní pouzdro, nástavec na holení delších vousů a jakési cosi, co na první pohled nebudete hned vědět k čemu to slouží :). Na druhý vás ale už drkne, že se jedná o nějaký propracovaný multifunkční stojan, který váš holicí strojek nejenom že nabije, ale i vyčistí a osuší. Najdete tam ale i plastovou kazetu s modrou tekutinou uvnitř, která se nabíjí do zmíněného stojanu. Samozřejmostí je i nabíjecí trafo a udělátko na výměnu hlavic.

První spuštění je velmi jednoduché, stačí vše vybalit a holicí strojek Philips nabít. Na displeji se dozvíte do kolika je zařízení nabito a můžete použít tři tlačítka. Jedno je klasika – zapnout/vypnout a dalšíma dvěma regulujete rychlost holení. Výrobce udává, že čím pomalejší je holení (otáčení motůrku), tím kvalitněji se dokážete oholit. Náš test to potvrzuje, ale občas když spěcháte, zvýšení rychlosti oceníte.  No a to je všechno, stačí pak už jen přiložit na tvář a holíte. Co je skvělé, tak se můžete holit i na sucho a není potřeba žádné pěny. Prostě jen vytáhnete a za pár minut máte oholeno. Subjektivně to trvá ale kratší dobu než u žiletky. Při holení ze strojku navíc nic neodpadává, takže se můžete holit takřka kdekoliv.

Pocit při holení vousu

Holení s elektrickým strojkem Philips je velmi pohodlné, párkrát sice drobně zatahal při malé rychlosti, ale nic hrozného. Holení vousu je pohodlné a hlučnost je minimální. Hladkost oholení závisí hlavně na tom, jak spěcháte, na jakou rychlost se holíte a kolikrát dané místo přejedete. Ano, je potřeba každé místo oholit vícekrát a ideálně jak vodorovnými, tak krouživými pohyby, aby bylo oholení co nejhladší. Problém trochu nastává, pokud si pěstujete bradku a zbytek chcete do hladka, tak se velmi těžko vytváří ostrý přechod mezi oholenou částí a vaším pěstovaným strništěm, jako by tomu bylo u žiletky. Pomocníkem se vám sice stane nástavec na zastřihování vousů, ale není to ono. Při holení není potřeba kůži nijak napínat a holicí hlava se takřka dokonale přizpůsobí vašemu obličeji. Co se nám líbí, je že strojek padne dobře do ruky a ukazatel nabití se ukáže jen tehdy, kdy jej opravdu potřebujete.

Udržování holicího strojku

Nevím, zdali se o nějaké údržbě dá vůbec mluvit, my bychom označili elektrický holicí strojek Philips S9711 za bezúdržbový. Obzvláště pak pokud začnete využívat multifunkční stanici, která nejenom že strojek nabije, vyčistí, ale i vysuší a navoní :). Ne, vážně si neděláme srandu. Stačí do ní holicí trojek vložit a zmáčknout tlačítko, modrá tekutina, která je ve stojanu uzavřena v podobě vyměnitelné kazety, začne holicí hlavou protékat a čistit od vousů. Celý proces je naprosto automatický, při kterém si strojek občas zavrčí a trvá odhadem 15 min. Philips tomu říká SmartClean. Nevýhodnou je snad jen to, že stojan je dost velký (vysoký) a nevlezl se nám do poličky v koupelně. Navíc po cca třech měsících by se měla dokoupit a vyměnit kazeta s čistící tekutinou.

[alert-note-svetandroida title=“Co sprcha?:“ icon=“alert“]Pokud vás napadá, zdali se můžete holit i ve sprše? Tak ano, s tímto holicím strojkem od Philipsu můžete :)[/alert-note-svetandroida]

Philips Shaver Series 9000 – So funktioniert das SmartClean Reinigungssystem

Philips Shaver Series 9000 – So funktioniert das SmartClean Reinigungssystem

Výdrž na baterii a cestovní pouzdro

Tak tady je to fifty fifty, jak dlouho holíte, tak dlouho nabíjíte. Celkový výdrž holení je ale 60 min, čili po úplném vybití ho trvá 60 min nabít. Kde taky holicí strojek Philips S9711 ztrácí je starý dvoukolíkový nabíjecí konektor, takže na nabíjení něčím novějším a dostupnějším zapomeňte. Škoda. Cestovní pouzdro, které je součást balení je poloměkké, na jedné straně má větrací síťku a dá se zapnout zipem. Je zde místo ale pouze na samotný holicí strojek, takže nástavec na zastřihování vousů, ani nic dalšího se zde již nevejde. Holicí strojek Philips se dá delším podržením zapínacího tlačítka zamknout, což je pro cestu ideální. Víc toho k nabíjení a cestovním uvádět netřeba.

Životnost holicí hlavy

Zde bude hodně záležet na mnoha okolnostech, jako je tvrdost vousu, to zdali se holíte na sucho atd. Při našem testu by se nám životnost holicí hlavy podařilo otestovat jen stěží, ale výrobce udává dva roky. Výměna zabere zhruba minutu a náhradní hlava stojí cca 1500 Kč.

Příslušenství

Multifunkční strojek SmartClean jsme už podrobněji zmínili v sekci čištění, takže se podrobněji podíváme na zoubek zastřihovači vousu. Ten se po vyjmutí holicí hlavy, stačí jen zatáhnout, umístí na její místo, posuvníkem nastavíte výšku zastřihnutí a holíte. Je to celkem praktické a nemusíte se bát, že byste se řízli, střihli, nebo cokoliv dalšího.

Holí lépe žiletka nebo strojek?

Pokud budeme co je to „lépe“ posuzovat jen podle hladkosti oholení, tak sice elektrický holicí strojek Philips S9711 je silný konkurent, ale žiletka zde přece jenom o malý kousek vítězí. V našem případě oholení žiletkou vydrželo zhruba o jeden den více, než holicím strojkem. Pokud bychom ale oba holicí strojky posuzovali jinak a nebrali bychom v potaz cenu, tak zde na plné čáře vítězí Philips S9711. Oholení je rychlejší, o něco pohodlnější a bez problému si vousy i zastřihnete. A navíc pokud máte nabito, tak to můžete dělat kdykoliv a kdekoliv, třeba v autě před schůzkou s partnerem.

Cena námi testovaného modelu bude pro mnohé důvodu k zamyšlení, jelikož elektrický holicí strojek Philips S9711 koupíte za cca 12 500 Kč, což není málo. Na druhou stranu patří k tomu nejlepšímu, co si dne můžete pořídit. Pokud ale toužíte po elektrickém strojku stejné značky a chcete si jej alespoň vyzkoušet, ceny začínají už od tisícikoruny. Je potřeba ale počítat že komfort a výbava je nesrovnatelná.

Jak holicí strojek Philips S9711 hodnotíme?

Je to skvělý pomocník pro moderního chlapa, ať už máte rádi oholenou tvář, nebo pěstěné strniště. Žiletku sice nenahradí, a my, i přestože budeme elektrický trojek používat i nadále, tak občas po žiletce prostě sáhneme. Výhody elektrického strojku naplno využijete hlavně na cestách a všude tam, kde potřebujete být rychle a kvalitně oholeni, bez nutnosti vody a dalších zbytečností. Pokud se pro tento model rozhodnete, užijete si jak pohodlného oholení, ale i kus technologie pro chlapa s luxusním vzhledem a zpracováním. Není to ale jediný zajímavý produkt od Philipsu.
[one_half]

Klady

+ pohodlné a hladké oholení
+ kvalitní zpracování a design
+ malá hlučnost
+ voděodolnost
[/one_half]

[one_half_last]

Zápory

– cena
– starší typ nabíjecího konektoru
– velikost čistící nádobky
[/one_half_last]
Za zapůjčení děkujeme společnosti Philips.

Petr Mišák
O Autorovi - Petr Mišák

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat