Moderní chlap nekouří. Proč si ničit zdraví a otravovat svět?

Joking with danger

V dobách školních let bylo kouření frajeřinou. Dnes to jen poukazuje na vaši slabost ubránit se něčemu, co k životu nepotřebujete, co vás ničí a jen otravuje svět. Moderní chlap nekouří.

Páchnout jako fabrika na tabák není sexy

To, že chlap chodí neoholený a smradlavý, jsou povídačky pro staré báby, se kterými už dnes díru do světa neuděláte. V 21. století jsou to i muži, kteří ví, jak se o své tělo a zevnějšek starat. Pokud si ale dopřejete krabičku cigaret denně, tabákový mrak se stane vaší součástí. A vězte, že ačkoliv se na něj stane váš nos imunní, ostatní ho vycítí na metry daleko. A to rozhodně není dobrá vizitka při vábení opačného pohlaví ani v businessu. Přebíjení odéru žvýkačkou či parfémem není účinným řešením.

Paradoxně nejcitlivější nos mají právě odnaučení kuřáci, kterým tabákový mrak vadí ze všech nejvíce. Paradoxně nejcitlivější nos mají právě odnaučení kuřáci, kterým tabákový mrak vadí ze všech nejvíce.

Za 10 let prokouříte auto či motorku. A to se (ne)vyplatí

Zkusme to ještě jinak. Že cigarety zdražují a promítají se negativně do peněz, ví každý. Zkuste se ale nad tím zamyslet pohledem chlapa. Krabička denně je běžná dávka kuřáků, počty jsou pak velmi snadné – za 365 dní utratíte při průměrné ceně krabičky 80 Kč zhruba 30 000 Kč, to znamená za 10 let 300 000 Kč. Jasně, Ferrari si za to člověk nekoupí, ale slušné ojeté auto určitě ano. Nebo třeba pořádnou mašinu. Roční úsporu můžete hravě proměnit v dovolenou se svojí drahou polovičkou, v novou televizi, herní počítač či vybaveného drona.

Vůbec se nemluví ani o dalších nákladech – krocení kuřákova dechu, přebití smradu parfémy, ale i čištění či výměna předmětů, které vlivem kouře a dehtu mění svou barvu (zažloutnou). Takové náklady sice nelze jednoduše odhadnout či spočítat, ale vězte, že za 10 let to zase dá slušný balík. Nekouřit se dnes vyplácí, tak myslete. Ať to, co u většiny začalo jako frajeřina, neskončí předčasným prděním do hlíny.

Moderní chlap nekouří - ušetří a díky tomu si může pořídit třeba tuto mašinu Moderní chlap nekouří – ušetří a díky tomu si může pořídit třeba tuto mašinu

Rakovina je stíhačka každého. Proč ji ale vítat?

Kouření škodí zdraví. To je překvápko, že? Média straší kuřáky hlavně rakovinou, což je logické – rakovina plic způsobená kouřením je často konečná a jasný vzkaz, že kouření byla chyba. Neznamená to, že když chlap nekouří, rakovinu nedostane, ale proč tomu jít naproti? Příliš se nemluví ani o dalších negativních dopadech na organismus, které zabíjí jinak.

Kouření napomáhá kornatění, kdy je narušena výstelka cév a dochází k ukládání cholesterolových plátů – céva se ucpává a slábne. A to může skončit tím, že se vám prostě sekne pumpa. Dostanete infarkt. Nemluvě o tom, že kouření zhoršuje erekci a snižuje plodnost. A co když vám ještě řekneme, že kuřák za život ve svých plicích nashromáždí průměrně okolo 3 kg dehtu. Opravdu chcete ve svém těle nosit 3 kila mazlavého čehosi? Fuj a hodně štěstí.

chlap-nekouří-cigarety

Kuřáci jsou vrazi. Zabíjí sebe i všechny okolo

Uznáváme, tento nadpis jsme trošku přepískli. Je ale jen znásobením faktu, že kuřáci neničí kouřením jen své zdraví, ale i všech v jejich okolí. Je až úsměvné, jak se spousta z nás snaží vyhýbat nezdravým faktorům, řešíme, kolik radioaktivních částic produkují mobilní telefony, a přitom stačí vyjít ven, kde na vás nějaký hlupák foukne cigaretový dým. Rázem nachytáte daleko více škodlivin, než vám způsobuje třeba již zmíněné každodenní nošení mobilního telefonu.

Trochu tomu napomohl kontroverzní zákaz kouření v restauracích, člověk konečně nemusí vidličkou rozhánět cigaretovou mlhu nad jídlem. Dokud nebude kouření zrušeno úplně, i zdraví nekuřáků je ohroženo. A to, že by stát cigarety zakázal, jen tak nehrozí. V tomto businessu je až moc peněz, která stát jistě potřebuje.

chlap nekouří cigareta

Elektronické cigarety – přistání na tenkém ledě

Jak přestat kouřit nebo alespoň kouřit zdravě? Přejděte na elektronické cigarety. To bychom vám napsali, pokud bychom z prodeje měli nějaké provize. Ale my nemáme. A proto vás chceme před tímto moderním svinstvem spíše odradit. Je pravdou, že elektronické cigarety škodí zdraví méně než ty běžné. Ačkoliv se zde názory často rozchází, bylo již několikrát potvrzeno, že i elektronické cigarety obsahují látky škodlivé pro lidské tělo. A co teprve nikotin?

Spousta lidí si neuvědomuje, že elektronické cigarety mohou mít na dávky nikotinu i opačný efekt a místo zbavení závislosti na tuto látku ji ještě posílí, v extrémních případech mohou způsobit i otravu nikotinem. Na druhou stranu, pokud se kuřáci naučí používat e-cigarety s rozumem (s přiměřenou kapslí a dávkou nikotinu), může jim pomoci s kouřením skončit nebo alespoň přejít na šetrnější způsob. Lepší ale koneckonců je, když chlap nekouří vůbec. A ani nezačne. Zkušenosti ukazují, že pokud chcete opravdu skončit, jediným řešením je ze dne na den. Žádné zítra, až dokouřím krabičku apod. Hned.

chlap-nekouří-e-cigareta

Je to vaše tělo, musíte se rozhodnout sami

Návodů a strategií, jak přestat kouřit, jsou na internetu desítky. Někdo utne kouření ze dne na den, jiný se z toho dostává měsíce. Pokud se snažíte přestat kvůli lidem okolo vás, většinou s tímto návykem neskončíte. Rozhodnutí totiž musí pocházet z vaší hlavy. Vy sami si musíte uvědomit, s jakými následky musíte kvůli kouření žít. Uvědomujete si, že dobrovolně platíte někomu za to, že vás zabíjí? To nezní moc jako věc, kterou by rozumný člověk v životě potřeboval.

A pokud jste dočetli až sem a stále patříte k zastáncům motta “však na něco umřít musím”, zkuste třeba docílit toho, aby to bylo při bláznivém sexu, při zápisu do Guinessovy knihy rekordů nebo zkrátka originálnějším způsobem, než natáhnout brka pod tunami tabáku, za které ještě celý život platíte majlant.

Chlap-nekouří-jak-přestat

Přestaňte platit za svou pomalou vraždu. Moderní chlap nekouří

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat