Myšlenkové mapy: Nemyslete jen napůl, využívejte celý svůj mozek

myslenkove-mapy-nahled

Každý se občas zasekne na mrtvém bodě a mozek stávkuje – vyplodit šikovný nápad a utřídit myšlenky je v dané chvíli nemožné. Nezbývá než to prostě zkusit jinak – použít myšlenkové mapy. Tento způsob myšlení vám pomůže využít potenciál celého mozku. Jdete do toho?

Myšlenkové mapy nejsou jen čmáráním pro hlupáky

Důvodů, proč svěřit tok svých myšlenek symbolům a obrázkům, je hned několik. Ten první ale vychází z filozofie našeho mozku – při logickém uvažování (rozumějte při běžném přemýšlení nad problémem) využívá člověk převážně jen levou hemisféru. Díky tomu mohou vznikat opravdu výborné myšlenky a nápady, ale nevyužíváte mozek na 100 %. Asi všichni víme, co se stane, pokud motor „jede jen na 2 válce“, i když má čtyři. Dojedete, ale není to ono.

Ke stvoření inovativní myšlenky je potřeba zapojit obě poloviny mozku. A s tím právě pomůže myšlenková mapa. Při tvorbě myšlenkových map člověk používá symboly, obrázky a různé barvy, díky čemuž zapojí i pravou část mozku. To má za následek vysoký nárůst kreativity a výsledkem je pak lepší pochopení problému i vznik nápadů, o kterých jste si mohli běžným myšlením nechat jen zdát.

myslenkove-mapy-mozek

Zábava a boj s prokrastinací

O tom, že vám myšlení půjde lépe, se dočtete všude. Jsou tu ale ještě 2 důvody, proč je tvorba myšlenkových map výhodná. Trápení mozkových závitů a pouhé sepisování myšlenek rozhodně zábava není, když si ale u toho člověk čmárá, kreslí, vybarvuje a vkládá obrázky, situace může být úplně jiná. Člověk začne dělat něco jinak a příjemnější formou, což podpoří nejen kreativní myšlení, ale i celkovou pohodu při práci.

No jak se to projeví? Pokud máte před sebou nudný rozbor problému, je velmi těžké se k takové práci donutit. Pokud ale víte, že řešení takového problému obnáší vzít si tužku a papír a přemýšlet formou kreslení, směle se do toho pustíte. A to je už docela slušný argument, ne?

Myšlenkové mapy mají limit pouze ve vaší fantazii

Protože se jedná o uspořádání toku vašich myšlenek a tvorbu nových nápadů, můžete tento nástroj uplatnit na řešení problému, vymýšlení nového produktu či třeba jen uchovávání informací v zajímavé formě. Myšlenková mapa je jednoduchá, přehledná a unikátní. Díky použití barev, symbolů a obrázků si mozek myšlenky a nápady dokáže vhodně asociovat a myšlenky tak nerušeně proudí.

Myšlenkové mapy lze používat i ve skupině, třeba jako nástroj při firemní poradě. Zdá se vám to jako nesmysl? Vzpomeňte si, o čem jsme psali výše – skvělý nástroj pro zápis, volný tok myšlenek, kreativita. Výsledek bude formou myšlenkové mapy přehlednější, stručnější a výstižnější. Díky tomu se k němu spolupracovníci mohou s chutí vrátit, což se o běžném soupisu blábolů od šéfa říci rozhodně nedá.

myslenkove-mapy-priklad

Myšlenková mapa je jen pro vás

Pokud své myšlenky a nápady cpete do myšlenkové mapy ve skupině a společně, je vše v pořádku. Mozek je totiž součástí tvorby mapy a dokáže si myšlenky správně spojit a asociovat. Někteří jedinci ovšem nabývají dojmu, že pokud vytvoří myšlenkovou mapu a zašlou ji ostatním, aniž by se účastnili tvorby, výsledky půjdou vzhůru. Tak to ale není – u myšlenkových map je totiž nejdůležitější právě proces jejího vytváření. Myšlenková mapa je vlastně vizuální znázornění vašich myšlenek.

Jak začít snadno a rychle?

V první řadě se oprostěte od názoru, že nějaké čmárání vám nic nepřinese. Každý, kdo dnes denně používá myšlenkové mapy, měl na tento nástroj nejspíše úplně stejný názor, než jej skutečně nevyzkoušel. Na začátek nepotřebujete ani žádný složitý software a dokonce ani počítač. Prostě jen seberte papír, několik barevných pastelek a můžete se do toho pustit:

  1. Problém nebo cíl si zapište doprostřed papíru. Bude to střed myšlenkové mapy, od kterého se bude vše odvíjet.
  2. Jednotlivé myšlenky, nápady i souvislosti zapisujte do jednotlivých větví. Rozvíjejte je, používejte jiné barvy, kreslete k nim symboly a obrázky, které je vystihují. Hrajte si. Buďte kreativní.
  3. Pokud některý bod v mapě souvisí s jiným, spojte jej přerušovanou čárou. Když se v mapě sejde více stejných bodů nebo jeden bod souvisí s více jinými, dá vám to signál, že je velmi důležitý. A to by vám při klasickém přemýšlení vůbec nemuselo dojít.
  4. Nebojte se bláznivých a nesmyslných nápadů. Právě z nich totiž často vznikají inovace.

myslenkove-mapy-priklad-2

Moderní nástroje pomůžou a usnadní

Tužka a papír je skvělá věc, hlavně na začátky s myšlenkovou mapou. Jestliže ale do tohoto světa více proniknete, zjistíte, že je papír občas limitující – špatně se v něm dělají změny a při větší mapě může dojít místo. Moderních nástrojů pro PC i telefony jsou desítky. Hlavně počítač se pro tvorbu myšlenkových map přímo vybízí. Naším doporučením je Coggle, který je v základní verzi zdarma a nabídne vše podstatné:

  • snadné a rychlé vytváření myšlenkových map,
  • možnost použití více barev i obrázků,
  • nekonečný počet položek a větví,
  • export do PNG či běžného textu.

K dispozici je ale samozřejmě i řada jiných kvalitních nástrojů, jmenovat můžeme například iMindMap, MindMup či MindMeister.

Myšlenkové mapy-coggle

Zaujaly vás myšlenkové mapy? Tak popadněte tužku, papír a směle do toho!

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat