Jak splnit své cíle? Chlap se nezaměřuje na výsledky, ale na progress

progress-nahledovy-obrazek

O splnění svých cílů bojujeme každý den. Chcete zhubnout, ale nedaří se? Chcete vydělat pořádný „balík“? Dostat se na vyšší pracovní pozici? Většina lidí dělá jednu zásadní chybu – zaměřuje se na výsledky, ale ne na progress.

Každý chce výsledky ihned

Shodit nějaké to kilo chce většina z nás. Vrhneme se na běhání, týden ze sebe mačkáme duši a v neděli nám váha ukáže shozené čtvrt kilo. Jak to? Jen tak málo? Vždyť jsem ze sebe vypotil kýbl a svaly v těle zažívají peklo. A tak končí většina pokusů o vylepšení naší tělesné schránky. Bohužel. V čem je problém?

Činy lidí jsou poháněny výsledky a změnami. Vždy, když nějakou činnost vykonáváme, se ihned ohlížíme za tím, jaký to má dopad. To zní logicky, bohužel je to nesmírně hloupá taktika. Zvlášť u zmiňovaného hubnutí, kdy zapracuje určitá setrvačnost a výsledky se dostaví až po delší době. V té chvíli už ale většina lidí ztratí motivaci – nezaměřují se totiž na progress, ale na výsledek. A to je špatně.

Daleko důležitější je náš postup = progress

Je potřeba změnit taktiku. Změnit naše myšlení a hodnocení naší cesty za cílem. Smiřte se s tím, že cíl jen tak nepřijde. Zaměřte se na svůj postup, na svou činnost, kterou pro splnění cíle děláte. Zaměřte se na progress. Pokud začnete běhat, nesledujte, o kolik méně vám ukazuje váha, ale motivujte se tím, že jste skutečně začali běhat! Že něco děláte. Zaměřujte se na to, kolik jste uběhli, za jaký čas a kolik propocených spodků týdně měníte. To je vaše skutečná motivace, která bude fungovat.

progress-tvrdá-práce

Stále to nefunguje? Pak budete muset vytvořit nepřijatelné důsledky

Ještě jeden silný trik, který spousta lidí používá, ale možná o něm vůbec tímto způsobem nepřemýšlí. Pokud se nemůžete k něčemu odhodlat, posilněte důvod, proč to udělat. Skvělým zobrazením myšlenky je vtip z prostředí pánských WC.

Muži při vykonávání potřeby spadne do mušle bankovka se 100 Kč. Muž se podívá do pisoáru, zapřemýšlí, vytáhne z peněženky 1000 Kč a vhodí do stejného místa. Vedle něj muž vykonávající stejnou potřebu vykřikne: „Zbláznil jste se?“. Odpověď od druhého muže je prostá: „Snad jste si nemyslel, že bych strkal ruku do mušle kvůli 100 Kč?“

Může se to zdát komické a nesmyslné, ale pomyslné házení bankovek do pisoáru provádíme všichni. V momentě, kdy se v záchodu objevilo 100 Kč, nastalo dilema – stojí tak málo peněz za to, aby člověk porušil hygienické návyky a strčil ruku do mušle? Pokud se ale cena zvýšila na 1100 Kč, rozhodnutí bylo jasné – to už se vyplatí. A tak to může chodit i v životě.

Investujte něco, co vás může při nedodržení mrzet

Proč si myslíte, že lidé utrácejí za trenéry v posilovně? Je to kvůli tomu, že by cvičení sami nezvládli? Asi ne tak efektivně a správně, ale tím největším důvodem je, že když už si trenéra objednají a platí mu několik stovek za hodinu, tak prostě do fitcentra přijdou. A budou tam sakra na čas. Kdyby totiž nedorazili, přišli by o peníze. Podobné to může být i s ročním členstvím – pokud byste jej zaplatili a nevyužili, přišli byste o velký balík peněz. A to je nepřijatelný důsledek.

progress-fitness-gym

Výsledky přijdou samy, berte je jako příjemný bonus

Pokud se do něčeho pustíte a budete se neustále zaměřovat na svůj progress, výsledky přijdou. Nebude to hned, nebude to snadné, ale přijdou. To je logické vyústění, kde jedinou proměnou je čas, za který se výsledek dostaví. Neradujte se přímo z výsledků, ale ze samotného faktu, že jste se do toho pustili. To byl totiž nejtěžší krok – začít. Berte výsledky jen jako příjemný bonus a dodatečné ocenění. Oslavujte trpělivost a vůli pokračovat. Proměňte progress ve váš hnací motor.

progress-výsledek

Jak začít? Dejte své cíle na papír

Spousta lidí by se ráda pustila do plnění svých cílů, ale neví jak. Neví, kde a čím začít. A přitom pomůže něco tak jednoduchého, jako je tužka a papír. Spousta lidí nosí všechno v hlavě – myšlenky, cíle, úkoly i nápady. Jak má ale mozek při takovém množství informací určit, kdy máte s čím začít, kdy a co vykonat, abyste kráčeli ke svému cíli? Přeneste to na papír! Čtyři kroky, které vás zasadí do správných kolejí:

  1. Definujte si jasně a zřetelně na papír, jaký je váš cíl.
  2. Připište si k němu všechny kroky, které povedou ke splnění cíle.
  3. Kroky seřaďte podle priority a času a rozdělte je na jednoduché podúkoly.
  4. Naplánujte si na každý den jeden drobný podúkol.

Co se stane? Místo toho, abyste své cíle a cestu k nim stále jen přemítali v hlavě, vydáte se na cestu. Každý den sice splníte jen malý díleček (podúkol typu „zavolat člověku XYZ“, „domluvit schůzku s X“, „vyhledat na internetu typy dřeva“ apod.), ale postupně se budete blížit k cíli. Většina lidí se zasekne ve fázi, kdy drží vše v hlavě. A nikdy nezačne.

progress-cíle-na-papír

Stále nevíte, jak začít? Pomoci by vám mohl i správný Time Management

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Svět Androida je součástí projektu Svět Zítřka

Chceš vědět více? Mrkni na www.SvetZitrka.cz

+ Přidat článek

Články od partnerů

+ Přidat článek