Ultra Ever Dry: Jak dokáže nanotechnologie ochránit vaše auto, dům nebo třeba oblečení?
- Články
-
Jan Dolejš
- 25.9.2018

Nanotechnologie se již několik let vyskytuje ve výrobcích kolem nás a není to už jen záhadný sci-fi pojem. Co třeba takový nátěr Ultra Ever Dry, který po nanesení na libovolný povrch odpuzuje tekutiny a zabrání tím znečistění? Funguje opravdu tak, jak výrobce slibují?
Co je to Ultra Ever Dry?
Ptali jste se někdy sami sebe, jak ochránit nejen svůj majetek (plot, dlažbu, nástroje, podlahu…), ale i třeba oblečení před nečekaným znečištěním? Jedním z moderních řešení je ochranný nátěr, který využívá nanotechnologie. Příkladem je Ultra Ever Dry. Ten slibuje snadnou aplikaci a vysokou odolnost – superhydrofobní látka zajistí, že se na povrch materiálu nedostane vlhkost, díky čemuž je chráněna před korozí a mimo jiné i proti namrzání. Takové ošetření pak může pomoci třeba v zimě na zámkové dlažbě, kde se nebude tvořit ledovka. Díky odpuzování vody se ale povrch ubrání i špinavé vodě či mastnotě, navíc působí i antibakteriálně. Pokud by se na povrchu nějaká nečistota usadila, lze ji velice snadno smýt proudem vody.
Na co lze nátěr Ultra Ever Dry použít? Výrobce uvádí spoustu konkrétních příkladů ze života. Obecně se dá říci, že se tento nátěr udrží na libovolném pevném materiálu, který potřebujete ochránit. Dřevo, kov, textil, beton a podobně. Neměl by se ale dostat do styku s kůží a jinými částmi těla.
Jak Ultra Ever Dry funguje?
Nátěr je složen ze dvou složek na principu nanotechnologie. Spodní nátěr vytvoří konzistentní podklad pro druhou vrstvu a slouží zároveň jako ochrana proti korozi. Druhý nátěr vytvoří povrch s vzorci geometrických útvarů a miliard mezer, které zachytávají molekuly vzduchu a vytvoří vzduchovou vrstvu nad povrchem nátěru. Díky tomu se kapky dotknou povrchu jen na 2-3 % jejich plochy, zbylá voda steče pryč. Takový nátěr vydrží ve venkovních podmínkách přibližně rok, pak je nutné obnovit vrchní vrstvu. V případě použití uvnitř je délka ochrany ještě delší.
Aplikace nátěru
Po nákupu Ultra Ever Dry dostáváte dvě nádoby a je nutné dodržet pořadí jejich aplikace. Spodní vrstvu je nutné nanést jako první, nejsnazší je pak aplikace rozprašovačem, který se pohodlně dostane do všech zákoutí materiálů. Nutné je dodržet správný postup a dát si pozor hlavně na nadměrné vrstvy. Základní vrstvu je nutné nechat zaschnout přibližně 15-30 minut, dobu lze zkrátit horkým vzduchem. Pro správnou aplikaci je potřeba použít speciální rozprašovač se stlačeným vzduchem, i během nanášení je potřeba jej pravidelně protřepávat.
Poté přichází druhá složka Ultra Ever Dry, kterou jsme aplikovali stejným způsobem. Doba zaschnutí je v tomto případě o něco kratší, postačí přibližně 20 minut. Dostatečné zaschnutí lze poznat tím, že se na povrchu vytvoří bílý povlak. Ten nevypadá zrovna nejlépe, a to zejména na předmětech, u kterých záleží na designu. Pohled na takto ošetřenou kapotu automobilu nebyl zrovna lákavý. V současné době nelze s tímto nátěrem dosáhnout průhledné vrstvy, výrobce ale nabízí kromě bílé i jiné barevné varianty. Dodávané litrové balení by mělo vystačit přibližně na plochu 6 m2.
ZÁMKOVÁ DLAŽBA S ULTRA EVER DRY | vždy bez vody a ledu
Reálné testování
Aplikace nátěru je velmi snadná, jen nás překvapilo, jak se ošetřené materiály zbarvily do bílé barvy. Na botě takový nátěr připomínal plíseň. Odolnost jsme zkoušeli na několika různých materiálech – kovu, látce, kůži, dřevu nebo třeba na toustovém chlebu.
Po dostatečném oschnutí jsme postupně zkoušeli působení tekutin – čisté vody, potravinářského barviva nebo třeba hořčice. Testované materiály jsme vždy ošetřili jen z jedné poloviny. V případě ošetřené části docházelo vždy k lepšímu odvodu vody a nečistoty ulpívaly na povrchu spíše výjimečně. A pokud ano, šly velmi jednoduše odstranit. U neošetřených materiálů docházelo často k prosakování tekutiny dovnitř (papír, toustový chleba) a v případě kovů tekutina setrvávala na povrchu.
Výsledek sice není takový jako na prezentačních materiálech samostatné firmy, ale můžeme potvrdit, že ochranný faktor zapůsobil vcelku dobře. Ochranná složka zajistí, že se tekutina nedostane do styku s povrchem a je velmi rychle odváděna pryč. Jediným strašákem je pro nás fakt, že nátěr je opravdu vidět. Více prozradí naše video z testování.
Ultra Ever Dry – nanoochrana každého povrchu (recenze)
Vyplatí se Ultra Ever Dry či nikoliv?
Jednoduchá otázka, na kterou není snadná odpověď. Po otestování již víme, že ochranný faktor skutečně funguje. Pokud takový nátěr aplikujete na libovolným materiál, ztratí sice kvůli zbarvení do bíla svůj půvab, ale je chráněn. Tekutina se na povrchu neudrží, kovy jsou chráněny oproti korozi a všeobecně se materiály tolik neodřou a neušpiní. Zní to skvěle, že? Bohužel nepříjemné zbarvení nátěru po zaschnutí způsobí, že jej nelze příliš použít na předměty, které mají i hezky vypadat.
Druhou negativní stránkou je vyšší cena, která je ale samozřejmě pro takové technologie typická. Litrové nádoby se spodní a vrchní vrstvou vás vyjdou dohromady na 4500 Kč, což znamená, že ošetření plochy 1 metru čtverečního vychází na necelých 800 Kč.